Miért szükséges a levélanalízis?
A helyes növénytáplálással a növények egészségesebbek lesznek és ellenállóbbak a különböző stresszhatásokkal és kórokozókkal szemben, így a további inputanyagok bevitelének igénye is csökken. A levélanalízis növény aktuális állapotáról ad információt. A növekedésben lévő növények tápanyag koncentrációjának meghatározása alkalmas, így például a hiánytünetek orvoslására, a tápanyag felvétel kiszámítására, a potenciális terméshozam becslésére, egy adott kezelés hatékonyságának értékelésére, valamint a vetésforgóban következő növény tápanyag-gazdálkodásának tervezésére.
Személyesen: 4400, Nyíregyháza, Kemecsei út 14/a
Telefonon: +36 20/2147008
E-mailen: szaktanacsadas@videkert.hu
Levélanalízis – a növénymintavétel szabályai:
Mint minden laborvizsgálat sikere, így a levélanalízis eredményessége is az úgynevezett reprezentatív minta kialakításán múlik. Ennek megfelelően a minta begyűjtése során be kell tartanunk néhány egyszerű szabályt.
- Egy minta kb. 50-100 különböző növényről szedett levelek összessége.
- A mintavételi terület nagysága min. 12 ha, homogén terület esetén max. 48 ha legyen!
- A sorvégi forgót és a tábla széli 5 m-es sávot zárjuk ki a mintavételből!
- Egy minta egyazon tábláról, azonos előveteményű, faj és fajtájú növényekből vagy növényekről szedett levelekből álljon!
- A fajtára jellemző, ép, egészséges, kifejlett (már nem növekvő) leveleket válasszuk!
- A táblára jellemző átlagos fejlettségű növényeket válasszunk a mintavételhez!
- Egy növényről csak egy levelet vegyünk le!
- Ha a mintavételi területen belül hiánytünetes növények, levelek elszórtan találhatóak, akkor abból is kerüljön a mintába, illetve ha foltszerűen jelentkezik a hiánytünet, akkor abból külön mintát kell gyűjtenünk!